Výrobci / značky

Úprava a desinfekce vody na cestách

Úvod Camping Úprava vody

 

Kvalitní pitná voda je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou na svých cestách potřebujeme. V civilizovaných zemích si ještě jsme schopni relativně poradit, na exotické cesty a expedice už je nutnost úpravu vody řešit, neboť její kvalita není dobrá ani ve veřejných vodovodech. Je doloženo, že až osmdesát procent všech cestovních onemocnění má na svědomí kontaminovaná voda.


Pitnou vodu na cestách můžeme získat několika způsoby. Ten nejstarší, nejjednodušší a poměrně spolehlivý způsob je převaření. Ovšem neodstraníme zákal a chemické prvky. Navíc je to mnohdy časově náročný způsob. Proto se většinou používají tyto tři metody: chemické tablety a roztoky, mechanické filtry, UV filtry.

Chemické tablety a roztoky

V minulosti se pro úpravu vody většinou používaly preparáty s velkým obsahem chlóru nebo jódu, dnes jsou to především ionty stříbra, mědi či zinku. I tak tyto látky nechávají ve vodě určitou pachuť. Tu sice můžete hodně potlačit dalšími preparáty určené na "dechlorizaci", ale i tak bychom tento způsob úpravy vody doporučili jen při extrémním znečištění/kontaminaci v kombinaci s mechanickými filtry, a nebo k příležitostnému použití. K dlouhodobé úpravě vody je tento způsob ze zdravotního pohledu určitě nevhodný.

Mechanické filtry

Dnes asi nejrozšířenější způsob úpravy vody v přírodě. Voda prochází vložkou filtru vyrobenou z keramiky nebo skelných vláken dost často doplněnou o vrstvu aktivního uhlí. Odstraní se tím škodlivé mikroorganismy, pevné částice a bakterie, aktivní uhlí navíc odstraní i případný zápach či pachuť. 100% účinné však nejsou tyto filtry proti virům a mají větší hmotnost i objem oproti tabletám i UV filtrům. Na druhou stranu si nejlépe poradí se zakalenou a lehce chemicky kontaminovanou vodou.

UV filtry

Jak název napovídá, tyto filtry k čištění vody využívají ultrafialové (UV) paprsky, které jsou v ničení vodních bakterií, virů a prvoků velmi účinné. Jejich výhodou je snadné a jednoduché použití, rozměr i malá hmotnost. Nevýhodou může být použití baterií, možná vyšší náchylnost k poškození a především jejich nevhodnost na ošetření zakalené vody, jelikož sediment zabraňuje průchodu UV záření. Zde jsou pak vhodnější filtry s keramickými vložkami. Ideální je použití UV filtrů například pro vodovodní řády zemí třetího světa - už nebudete muset kupovat balenou vodu na čištění zubů, stačí na chvilku ponořit UV lampu do kelímku s natočenou vodou. Ale pozor, chlor neodstraní!

Naše doporučení:

Rozhodnutí, který filtr pořídit, bude hodně záležet na způsobu Vašeho cestování. Pokud budete například nekompromisně řešit nízkou hmotnost i objem, pak musíte sáhnout po tabletách či UV lampě se všemi jejich klady i zápory. My osobně používáme všechny tři způsoby filtrace a nejvíce dáváme přednost mechanickému filtru Katadyn Vario, s kterým jsme začínali a stále ho používáme na těch nejtěžších expedicích. Pro krajní případy ještě někdy vozíme tablety Micropur. Osobně si i myslíme, že je mechanický filtr stále nejideálnějším řešením a voda po jeho úpravě nejchutnější. Pokud předpokládáte větší virovou kontaminaci, ideální je přefiltrovanou vodu raději ještě ošetřit chemicky, ale to už jsou spíše extrémní případy. Mechanický filtr totiž narozdíl od UV filtru dokáže filtrovat jednak zakalenou vodu a také umí trochu potlačit pachuť chloru. V zemích, kde se voda v řadech silně chloruje (a není jich málo) toto opravdu oceníte. 

UV filtr Steripen je naproti tomu velice pohodlným a rychlým způsobem filtrace bez jakékoliv fyzické námahy (pumpování) a v přírodě, kde máte kolem sebe k dispozici jen průzračnou vodu bez pachutí, je asi nejlepší volbou. Na jeho slabiny narazíte až tehdy, kdy voda bude mít nepříjemnou příchuť nebo bude silněji zakalená. 

U všech způsobů filtrace je velice důležité dodržet technologický postup popsaný v manuálu výrobce a dbát na to, abychom si upravovanou vodu nějakým způsobem znovu nekontaminovali!


 

 

 

Výrobce  
Zobrazené produkty 1 - 13 z celkových 13
Název Cena
KATADYN Micropur Forte - desinfekční tablety na úpravu pitné vody KATADYN Micropur Forte - desinfekční tablety na úpravu pitné vody

MICROPUR Forte MF 1T je rychlá a účinná dezinfekce vody ve formě minitablet. Jedná se o unikátní kombinovaný přípravek využívající technologii aktivního chlóru a stříbrných iontů. V důsledku vysokého dezinfekčního účinku zbaví vodu do 30 minut bakterií a virů a současně vydezinfikovanou vodu zakonzervuje až na dobu 6 měsíců. Za 2 hodiny dokáže eliminovat velmi odolné prvoky jako např. Lamblie (Giardia Intestinalis). 

Přípravek je určen pro dezinfekci vizuálně čiré vody, v případě zákalu je nutno předem provést mechanickou filtraci. 

Je vhodný pro jakýkoliv typ rodinných a obchodních cest a rekreačních pobytů. Současně se často používá při cestování do exotických destinací a profesionálních expedicích. Zvláště je indikován při cestování do zaostalých regionů s nerozvinutým hospodářstvím a do zemí subtropického a tropického pásma. Je nicméně vhodný i pro kemping a letní tábory v České republice.

Použití přípravku MICROPUR Forte MF 1T je velice snadné - stačí pouze vhodit adekvátní počet minitablet (1 tbl na 1 l vody) do sklenice, lahve, kanystru či zásobníku s vodou určenou ke konzumaci, nechat rozpustit a působit po dobu 30 minut (resp. dvou hodin). S použitím přípravku nejsou spojena žádná zdravotní rizika a takto připravenou vodu lze použít ke konzumaci, mytí nádobí nebo osobní hygieně. 

Přípravek vodu zbavuje jak choroboplodných zárodků, tak i řas a zápachu. Eliminuje riziko infekcí z vody pochazející ze špatně udržovaných studní, veřejných vodovodních sítí (hotely a ubytovací zařízení) nebo z přírodních zdrojů vody, jako jsou prameny, horské potoky apod. 

 

Balení: 100 tbl ve 4 blistrech po 25 tbl

Výrobce:  KATADYN
555,- Kč (22,20 €) 580,- Kč
KATADYN BeFree - láhev s filtrem na úpravu vody KATADYN BeFree - láhev s filtrem na úpravu vody

Měkká PVC láhev s širokým hrdlem a mechanickým tlakovým mikrofiltrem z dutých vláken


Při pití pouze jemně stiskněte naplněnou láhev. Po použití vyčistíte filtrační kartuši tak, že láhev pouze naplníte vodou, uzavřete a protřepete. Nebo kartuši vyjměte a vymáchejte ji v jezeře, řece či potoku. Láhev pak jednoduše srolujte, aby zabrala co nejméně místa, a vydejte se znovu na cestu. BeFree snese i mírně zakalenou vodu.

 • bez BPA
 • EZ-Clean Membrane™
 • Životnost: až 1 000 l v závislosti na zakalení zdrojové vody
 • Účinnost: eliminuje baktérie, prvoky a usazeniny větší než 0,1 mikronu
 • Výkon: až 2 l / min
 • Objem lahve: 0,6 l a 1l
 • Rozměry: 7 x 7 x 32 cm / 6,5 x 8 x 26,5 cm

Hmotnost: 59 g / 63 g


Výrobce:  KATADYN
od 1 299,- Kč (51,96 €) 1 350,- Kč
KATADYN BeFree 3l - vak s filtrem na úpravu vody KATADYN BeFree 3l - vak s filtrem na úpravu vody

Měkký PVC vak s mechanickým tlakovým mikrofiltrem z dutých vláken

 

Se závěsným filtrem KATADYN BeFree™ 3 l už nemusíte mít obavy, odkud se příště napijete. Jednoduše naplňte měkký plastový vak (bez BPA) a nechte EZ-Clean Membrane™ ukázat, co umí. Při filtraci pouze jemně stiskněte naplněný vak. Po použití vyčistíte filtrační kartuši tak, že vak pouze naplníte vodou, uzavřete a protřepete. Nebo kartuši vyjměte a vymáchejte ji v jezeře, řece či potoku. Vak pak jednoduše srolujte, aby zabral co nejméně místa, a vydejte se znovu na cestu. BeFree snese i mírně zakalenou vodu.

 • bez BPA
 • EZ-Clean Membrane™
 • Životnost: až 1 000 l v závislosti na zakalení zdrojové vody
 • Účinnost: eliminuje baktérie, prvoky a usazeniny větší než 0,1 mikronu
 • Výkon: až 2 l / min
 • Objem: 3l
 • Rozměry: 7,5 x 23 x 44,7 cm

Hmotnost: 100 g


Výrobce:  KATADYN
1 650,- Kč (66,- €) 1 750,- Kč
KATADYN BeFree - náhradní filtr KATADYN BeFree - náhradní filtr
Výrobce:  KATADYN
999,- Kč (39,96 €) 1 020,- Kč
KATADYN Hiker Pro - mechanický filtr na vodu KATADYN Hiker Pro - mechanický filtr na vodu

KATADYN Hiker Pro je nejprodávanějším mikrofiltrem na americkém outdoorovém trhu. Pro evropský trh byl navíc ještě nedávno barevně inovován z původní šedobílé na trendy černou. Jde o poměrně malý filtr s hmotností nepřevyšující 310 g, který však díky své široké filtrační ploše poskytuje neočekávaně vysoký výkon. Z vody spolehlivě eliminuje baktérie, cysty a usazeniny. Údržba filtru venku je velice snadná díky omyvatelné ochranné síťce, která rovněž významně prodlužuje životnost 0,3mikronové sklovláknité filtrační kartuše. Aktivní uhlík obsažený v kartuši pak zlepšuje chuť vody a odstraňuje zápach. Instalace a odnímání vstupní a výstupní hadičky je více než snadné díky rychlospojům. Součástí balení je předfiltr, omyvatelná ochranná síťka na filtrační element, 2 sady hadiček na rychlospoj, Easy Fill(TM) adaptér na lahev a cestovní pouzdro.

Životnost: až 1 150 l v závislosti na zakalení zdrojové vody

Rozměry: 7,6 x 16,5 x 6,1 cm

Účinnost:eliminuje baktérie, prvoky, cysty, řasy, spóry, usazeniny, zlepšuje chuť vody a redukuje zápach

Výkon: až 1 l / min

Technologie: mechanický tlakový mikrofiltr s přímou ruční pumpou, 0,3 mikronová AntiClog(TM) sklovláknitá kartuše obsahující aktivní uhlík


Hmotnost: 310 g

Výrobce:  KATADYN
2 444,- Kč (97,76 €) 2 650,- Kč
KATADYN Mini - mechanický filtr na vodu KATADYN Mini - mechanický filtr na vodu

KATADYN Mini je filtr, který se vyznačuje neuvěřitelně nízkou hmotností a minimálními rozměry, což mu propůjčuje primát nejkompaktnějšího vodního filtru na světě. Vejde se do kapsy či waist bagu a je ideální pro individuální cestování se specifickými požadavky na výbavu (např. horolezectví či svobodné cestování, při němž každý gram transportovaného vybavení hraje roli) nebo jako filtr záložní určený pro neočekávané situace, kdy je zapotřebí připravit si pitnou vodu (filtr není určen pro dlouhodobé intenzivní využívání). Vysoce kvalitní keramická kartuše impregnovaná stříbrem spolehlivě odstraňuje z vody baktérie a prvoky. Balení obsahuje předfiltr a cestovní pouzdro.

Životnost: až 7 000 l v závislosti na zakalení zdrojové vody

Rozměry: 8 x 18 x 5 cmÚčinnost:eliminuje baktérie, prvoky, cysty, řasy, spóry, usazeniny a viry na nosičích větších než 0,2 mikronu

Výkon: až 0,5 l / min v závislosti na zakalení zdrojové vody

Technologie: mechanický tlakový mikrofiltr s přímou ruční pumpou, omyvatelný hloubkový keramický filtr s póry < 0,2 mikronu


Hmotnost: 210 g

Tip: Mini odstraní i drobné mechanické nečistoty, nicméně je potřeba brát v úvahu skutečnost, že povrch kartuše je malý, a proto bude potřeba jej často čistit v případě zakalené zdrojové vody.

Výrobce:  KATADYN
3 777,- Kč (151,08 €) 3 950,- Kč
KATADYN Vario - mechanický filtr na vodu KATADYN Vario - mechanický filtr na vodu

KATADYN Vario je synonymem inovace, kombinuje maximální účinnost (pomocí dvojčinné pumpy) s nejjednodušším ovládáním. Filtrace pomocí Varia je tříúrovňová - sestává z čistitelného keramického předfiltru nastavitelného v závislosti na míře zakalení vody, vysoce účinného filtru ze skelných vláken a kolony s aktivním uhlíkem zlepšujícím chuť vody. Je-li zapotřebí 2 l vody za minutu, filtruje se přes sklovláknitou membránu a aktivní uhlí. Je-li voda zakalenější, instaluje se keramický předfiltr prodlužující životnost sklovláknité kartuše. Vario je kompatibilní s většinou hydratačních lahví (se širokým hrdlem, např. Camelbak) a vaků (díky univerzální sponce) na trhu. Díky dvojčinné pumpě je Vario nejrychlejším přenosným kompaktním vodním mikrofiltrem na trhu.

Životnost: až 2 000 l v závislosti na zakalení zdrojové vody (sklovláknitá kartuše), 400 l (aktivní uhlík)

Rozměry: 19 x 10 cm

Účinnost: eliminuje baktérie, prvoky, cysty, řasy, spóry, usazeniny, do jisté míry snižuje přítomnost chemických látek, zlepšuje chuť vody a redukuje zápach

Výkon: až 2 l / min

Technologie: mechanický tlakový mikrofiltr s dvojčinnou pákovou ruční pumpou


Hmotnost: 425 g

Tento filtr používáme několik let. Na delší cesty doporučujeme!

Výrobce:  KATADYN
3 299,- Kč (131,96 €) 3 500,- Kč
KATADYN - náhradní keramický předfiltr Vario KATADYN - náhradní keramický předfiltr Vario

Náhradní keramický předfiltr pro filtr Vario


Náhradní čistitelný keramický předfiltr prodlužující životnost sklovláknité filtrační kartuše.

Výrobce:  KATADYN
699,- Kč (27,96 €) 730,- Kč
KATADYN - náhradní filtrační kartuše Vario KATADYN - náhradní filtrační kartuše Vario

Náhradní sklovláknitá filtrační kartuše pro filtr Vario

 

Životnost kartuše prodlužuje instalace keramického předfiltru.

Výrobce:  KATADYN
1 666,- Kč (66,64 €) 1 740,- Kč
KATADYN - náhradní filtrační kartuše Hiker Pro KATADYN - náhradní filtrační kartuše Hiker Pro

Náhradní sklovláknitá filtrační kartuše s ochrannou síťkou a aktivním uhlíkem pro filtr Hiker Pro

 

Ochranná síťka prodlužuje životnost kartuše.

Výrobce:  KATADYN
1 444,- Kč (57,76 €) 1 450,- Kč
KATADYN - náhradní filtrační kartuše Mini KATADYN - náhradní filtrační kartuše Mini

Náhradní čistitelná stříbrem impregnovaná keramická filtrační kartuše pro filtr Mini

 

Stupeň opotřebení kartuše je detekovatelný.

Výrobce:  KATADYN
2 222,- Kč (88,88 €) 2 320,- Kč
STERIPEN Classic 3 - UV filtr na úpravu vody STERIPEN Classic 3 - UV filtr na úpravu vody

Nejprodávanější model filtrů SteriPen s nejdelší výdrží baterií a dlouhou životností lampy

 

Sada čtyřicetimikronového mechanického filtru s čistící 'tužkou' SteriPen pro pohodlné čištění vody na cestách. Jako zdroj energie jsou zde použity čtyři AA lithiové baterie. Zúžený konec SteriPen Classic poskytuje jednoduchou filtraci při použití běžných láhví.

SteriPen představuje čistou a rychlou alternativu k chemickému čištění vody. Oproti klasickým mechanickým filtrům potěší Steripen svou velikostí a lehkostí. Přístroj je navržen tak, aby dobře pasoval na všech typech komerčně používaných lahví. Funguje zároveň jako těsnění, nemusíte se tedy bát o vylití vody během čištění. Lampa je schopná vyčistit litr vody za pouhou minutu. Filtr je obzvláště účinný proti běžným prvokům, ale i proti Cryptosporidium.

 • Velikost: 19,5×3,8×3.8cm
 • Součástí 40mikronový předfiltr, cestovní pouzdro
 • baterie: 4 x AA
 • Životnost lampy: 8000 cyklů
 • Životnost sady baterií: 200 cyklů 0,5l

 

Hmotnost: 162g (včetně baterií)

Výrobce:  SteriPEN
1 888,- Kč (75,52 €) 2 250,- Kč
STERIPEN Ultra - UV filtr na úpravu vody STERIPEN Ultra - UV filtr na úpravu vody

Nejsofistikovanější UV filtr z nabídky SteriPen s OLED displejem a zabudovaným Li-Ion článkem

 

SteriPen představuje čistou a rychlou alternativu k chemickému čištění vody. Oproti klasickým mechanickým filtrům potěší svou velikostí a lehkostí. Přístroj je navržen tak, aby dobře pasoval na všech typech komerčně používaných lahví. Funguje zároveň jako těsnění, nemusíte se tedy bát o vylití vody během čištění. Lampa je schopná vyčistit litr vody za pouhou minutu a půl. Ideální pro dezinfekci průzračné vody, zakalení vody výrazně snižuje účinnost UV filtrace!

Je obzvláště účinný proti běžným prvokům ale i proti Cryptosporidium. Zabijí 99,9% bakterií, virů, protozoa, které jsou zdrojem nemocí.

 • Rozměry: 18,6 x 4,1 x 3,2 cm
 • Baterie: integrovaná Li-Ion (součástí balení)
 • Neoprenové pouzdro a USB kabel součástí balení
 • Životnost lampy: 8000 1L cyklů
 • Životnost baterie na jedno nabití: cca 50 cyklů 0,5l

Hmotnost: 140g

Výrobce:  SteriPEN
2 999,- Kč (119,96 €) 3 100,- Kč
Na stranu: produktů.
Copyright 2015 - 2020 © kilometry.cz