Výrobci / značky
Kategorie      

Dynama v předním náboji

Úvod ElektroDynama


Výroba energie na kole se stala v posledních letech velmi žhavým tématem. Pomohl k tomu jednak obrovský boom v LED osvětlení, kdy se na trhu postupně objevila velice úsporná LED světla s vysokým světelným výkonem, a pak také vývoj mobilních telefonů, navigací, fotoaparátů a dalších přístrojů, které cyklisté mají neustále u sebe a řeší, kde je nabít, když zrovna není po ruce zásuvka. Řešení existuje - kvalitní účinné dynamo.

K čemu dynamo slouží?

Dynamo je točivý elektrický stroj, který přeměňuje mechanickou energii na elektrickou.

Jaké parametry jsou u dynama nejdůležitější?

V zásadě je to jeho odpor, který klade při jízdě, a elektrická účinnost. Dále je důležitá jeho hmotnost a řemeslné provedení.

Jaké typy dynam jsou na trhu?

Přítlačné dynamo, které se ručně připíná na bok pláště kola mnozí již vnímají jako retro. Tato dnes velmi laciná dynama můžeme stále vidět na trhu, ale jejich použití je tak maximálně pro starší vesnické kolo. Tato dynama mají velký odpor, postupně vydřou bok pláště, jsou často hlučná a hlavně málo účinná. Pro cykloturistiku tedy naprosto nevhodná. Navíc byla prakticky použitelná pouze pro osvětlení kola, které dnes můžeme jednoduše nahradit bateriovými světly či blikačkami.

Dynamo v předním náboji - moderní, praktické a účinné řešení. Ta nejlepší dynama v náboji dnes vynikají velmi malým vnitřním odporem, velkou účinností a kvalitním řemeslným zpracováním. Navíc Vám nikde na kole nepřekáží. Tato dynama doplněná o stabilizátor jsou ideální pro nabíjení malých přístrojů jako je telefon, GPS, svítilny a další.

Hybridní "bezkontaktní" mikrodynama, která využívají rotující magnety na kole (stator) nebo dokonce jen kovový ráfek a vinutí (rotor) například přímo v LED blikačkách nebo malých světlech. Při pohybu se v malinkých cívkách indukuje napětí, které přímo napájí úsporné LED diody svítilny. Aby se však zamezilo kolísání a blikání, vše často řídí ještě důmyslná elektronika.

Naše doporučení

Pokud jste vášniví cykloturisté nebo expediční cyklisté, pak je asi jednoznačná rada, kupte si u nás vůbec to nejlepší, co lze ve světě koupit - do detailů technicky propracované dynamo v předním náboji od německé firmy SON, které používá 90% dálkových cyklistů. Toto dynamo vás bude brzdit ve 30 km/h v případě odběru (zapnutá světla nebo nabíjení) pouho pouhých 0,7 km/h, pokud odběr není, je to nicotných 0,1 km/h. Pokud jsme při svých expedicích někoho s dynamem potkali, vždy měl dynamo SON. Tato investice se Vám časem určitě vyplatí. 


Výrobce  

Nejprodávanější zboží v této kategorii

Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz