Výrobci / značky
Kategorie      

Computery pro cykloturistiku a expediční cyklistiku

Úvod ElektroComputery

 

Pro každého cykloturistu jsou hodně důležité jednoduché, přehledné a spolehlivé cyklopočítače, chcete-li computery. V tomto směru jsme vybrali sortiment značky VDO, která tyto kritéria splňuje a především se řadí mezi lídry na trhu. Ostatně čipy této firmy naleznete i v konkurenčních značkách.

 

Funkce - často mnoho neužitečného a obtěžujícího balastu

Pro nás cykloturisty jsou důležité především základní funkce, rychlé a jednoduché ovládání, přehlednost a viditelnost displeje. Obecně jsme dospěli k závěru, že čím méně funkcí a "ptákovin" přístroj má, tím lépe. Cykloturista jako základ potřebuje především okamžitou rychlost, denní vzdálenost, celkovou vzdálenost, dobu jízdy a hodiny. Dále se může hodit údaj o maximální a průměrné rychlosti, teploměr a nadmořská výška. Většinou však s těmito dalšími "nadstandardními" funkcemi získáte mnoho dalšího "balastu", který pro cykloturistiku absolutně nepotřebujete a naopak Vám otravuje ovládání a znepřehledňuje displej. Jsou to především různé přepočty spálených kalorií během jízdy, spálených kalorií celkově, porovnávání okamžité a průměrné rychlosti (pokud se nejedná jen o snesitelné malé šipky nahorů/dolů u ukazatele okamžité rychlosti), časy okruhů, tempo, kadence, tepová frekvence, atd. Jsou to funkce určené pro sportovce a většině cykloturistů budou akorát otravovat život. Nemluvě o tom, že si tento "balast" řádně připlatíte.

Pro ty, kteří mají dvě kola, je velice praktické koupit model (M3), který umí přepínat mezi dvěma koly. Při dokoupení základny pak můžete jeden computer vždy přendat na kolo, na kterém právě pojedete. Praktický je dvouřádkový displej, pokud jezdíte často ve tmě, užitečné bude také jeho podsvícení.

Nadmořská výška - měření nadmořské výšky je založeno na atmosférickém tlaku. Je tedy nutné alespoň jednou denně computer kalibrovat, což bývá v praxi obtížné. Teď nemyslíme vlastní úkon kalibrace, ale zjištění nadmořské výšky v terénu. V ČR si ještě celkem poradíte, nabízí se rozcestníky KČT, nádraží, turistické mapy, různé nivelační body, nebo jednoduše vyjíždíte z domova, kde máte nadmořskou výšku dávno přesně zjištěnou. V zahraničí už to bývá složitější. Jednoduché je to samozřejmě u moře, kde si odhadem navolíte výšku v jednotkách metrů.

Berte na vědomí, že bez časté kalibrace dokáže být jakýkoliv computer, hodinky či navigace s barometrickým výškoměrem dost nepřesný, a to často i v řádech stovek výškových metrů!

 

Drátové versus bezdrátové - spíše estetická záležitost

Při výběru budete rovněž řešit, zda si vybrat drátovou či bezdrátovou variantu. Jednoznačná rada pro tu či onu verzi však není. My na různých kolech používáme obě řešení a nedokážeme sami říci, které nám více vyhovuje. Proto zde stručně shrneme výhody i nevýhody obou a rozhodnutí už necháme na Vás.

Hlavní výhodou bezdrátové verze je především jednodušší montáž a absence často nevzhledných drátů, které se vinou kolem přední vidlice až k řídítkům. Nehrozí Vám tedy případné zachycení za dráty při manipulaci s kolem nebo při jízdě v terénu. Bezdrátové verze často navíc umožňují další dodatečné senzory (tepu, kadence, atd.). Nevýhodou je vyšší cena, výměna baterií ve vysílači a častější výměna v computeru (přijímači), možné rušení bezdrátového signálu. Obecně také platí, že dražší modely mají bezdrátový přenos kvalitnější/stabilnější, většinou digitálně kódovaný. Nejvyšší modely se pak nabízí pouze v bezdrátovém provedení.

Drátové verze, pokud nepoškodíte dráty, mají jasně dané spolehlivé spojení, nemusíte přístroj párovat s vysílačem, nevozíte náhradní baterii a při pořízení nějakou tu korunu ušetříte.

 

Naše doporučení

Určitě nekupujte jakékoliv levné cyklocomputery v supermarketech a eshopech, i když nabízejí spousty funkcí za málo peněz a vypadají od pohledu pěkně. Jednak většinu funkcí pak ani nevyužijete, spíše Vás otravují, kvalita materiálů je často zoufalá, většinou trpí konstrukčními vadami, poruchovým softwarem, nedokonalými upínacími mechanismy na řidítka, vadnými displeji, často nejsou ani vodotěsné (i když je to deklarováno na obalu), atd. A především nemají jakoukoliv servisní podporu. Minimálně k nim neseženete žádné náhradní díly, například základnu (držák) pro jiné kolo. Pokud chcete ušetřit peníze, máte jen jedno kolo a chcete jednoduchý, přehledný a odolný computer, určitě budete spokojeni s modelem VDO M1.1. Pokud máte dvě kola, povedený je i model M3 s teploměrem (praktické pro vícedenní cestování). Zajímavý poměrem cena/kvalita/funkce je i bezdrátový FORCE 12.

Výrobce  
Zobrazené produkty 1 - 14 z celkových 14
VDO R3 WL - bezdrátový cyklocomputer s výškoměrem

VDO R3 WL - bezdrátový cyklocomputer s výškoměrem

2 099,- Kč (83,96 €) 2 149,- Kč
VDO R5 GPS Top Mount Set - GPS computer 34 funkcí

VDO R5 GPS Top Mount Set - GPS computer 34 funkcí

2 399,- Kč (95,96 €) 2 499,- Kč
AkceFORCE - bezdrátový cyklocomputer 12 funkcí

FORCE - bezdrátový cyklocomputer 12 funkcí

399,- Kč (15,96 €) 549,- Kč
VDO - snímací magnet

VDO - snímací magnet

129,- Kč (5,16 €)
Na stranu: produktů.

Nejprodávanější zboží v této kategorii

Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz