Výrobci / značky
Kategorie      

Karimatky pro cykloturistiku a expediční cyklistiku

Úvod CampingKarimatky

 

Do přírodní ložnice vždy patří izolační podložka, lidově karimatka. Poskytuje nám lepší komfort při spánku a především nás izoluje od chladu země. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství karimatek různých kvalit i cenových úrovní. Ze zkušenosti víme, že cykloturisté řeší u kvalitní karimatky tak nějak kompromisně hmotnost, objem, cenu, odolnost a pohodlí. A jak to často bývá, všechny tyto vlastnosti jdou většinou proti sobě.


Většinou se setkáváme s těmito typy izolačních podložek:

Hliníkové tzv. alumatky

Tenká vrstva pěny je potažena z jedné strany hliníkovou fólií, která odráží zpět tělesné teplo (hliníková folie patří vždy nahoru!). Jedná se o nejlehčí, nejlevnější a zároveň nejméně pohodlný typ karimatek (tloušťka sotva 3 mm). Rovněž jejich životnost není velká při větším nasazení. Sami jsme s tímto typem začínali a velice rychle přešli na pěnovou karimatku. Hliníkové karimatky se hodí spíše pro ty, co přespávají v přírodě opravdu ojediněle, v létě a nechtějí do karimatky investovat. Zde platí, že lepší mít alespoň alumatku, než nic.

Pěnové

Stále asi nejrozšířenější skupina karimatek. Za stále poměrně nízkou cenu nabízí mnohem lepší komfort než alumatka, hmotnost je nízká a vyniká velmi dobrou odolností. Kvalitnější pěnové karimatky jsou totiž vyrobeny z pěny s uzavřenými póry (EVA – ethylenvinyla­cetát), nenasáknou vodu a použitý materiál má větší pevnost v tahu oproti obyčejným pěnovým PE (polyethylenovým) karimatkám. Nabízí se v různých tloušťkách, tvarech i s různě vytlačeným povrchem. Jejich nevýhodou je objemová neskladnost. Oproti nafukovacím a samonafukovacím podložkám jsou méně komfortní, což ale může bohatě vynahradit zmíněná vysoká odolnost a rychlost rozbalení i sbalení.

Samonafukovací

Samonafukovací matrace patří k tomu nejlepšímu, co je z hlediska komfortu a izolace pro nocování v přírodě k dispozici. Ovšem i v tomto segmentu je na trhu obrovský rozdíl v kvalitě. Jedná se v podstatě o pěnový materiál s extrémně otevřenými póry (Molitan, Rubex atd.) zalaminovaný do nepropustné tkaniny. Pěnový materiál do sebe po otevření ventilu v rohu karimatky nasává vzduch a rozpíná se. Na závěr je potřeba jen karimatku dofouknout. Samonafukovačky se vyrábí v různých tloušťkách a šířkách, roste však dramaticky jejich hmotnost. Výhodou samonafukovacích karimatek je především dobrá izolace, komfort a menší objem ve sbaleném stavu oproti pěnovým. Nevýhodou je větší náchylnost k poškození - musíme ji chránit před ostrými předměty (trny, osré kameny, atd.), nesmíme ji vystavovat přímému slunci (dojde k vyboulení - tzv. delaminaci) a skladovat ideálně v rozbaleném stavu na suchém místě s otevřeným ventilem. Musíme rovněž počítat s vyšší cenou.

Nafukovací

Na trhu se objevuje i mnoho nafukovacích karimatek. Jejich výhodou je opět vysoký komfort, vhodnost do mokra a vlhka, velmi malá hmotnost i sbalený objem. Bohužel však patří k těm nejnáchylnějším k poškození, hůře izolují od země a jejich nafukování může být vysilující, neboť potřebují větší objem vzduchu. Špičkovým značkám se však už většinu těchto nevýhod podařilo potlačit, ale většinou si za to značně připlatíte.

Naše doporučení

Karimatku si asi vybere každý dle svého úsudku podle zmíněných vlastností a svého použití. Výběr je vždy především kompromis mezi cenou, odolností, univerzálností, hmotností, objemem, komfortem a izolačními vlastnostmi. Jestli jezdíte a kempujete často, ideální je mít klidně jak pěnovou, tak nafukovačku/samonafukovačku. My dokonce máme stále i tu hliníkovou, která skoro nic nestojí a pro některé odlehčené letní akce může být ideální. Nezapomeňte, že karimatka může velmi dobře posloužit i během dne, když si potřebujete někde odpočinout. Přejeme Vám promyšlený výběr.

Výrobce  
Zobrazené produkty 1 - 7 z celkových 7
SEA TO SUMMIT Comfort Light Mat - samonafukovací karimatka

SEA TO SUMMIT Comfort Light Mat - samonafukovací karimatka

od 2 399,- Kč (95,96 €) 2 899,- Kč
SlevaSEA TO SUMMIT Air Chair - sedačka

SEA TO SUMMIT Air Chair - sedačka

800,- Kč (32,- €) 1 349,- Kč
360°Emergency Blanket

360°Emergency Blanket

169,- Kč (6,76 €)
Na stranu: produktů.
Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz