Výrobci / značky
Kategorie      

Vařiče pro cykloturistiku a expedice

Úvod CampingVařiče

 

Spolehlivý a dobře navržený outdoorový vařic je opět jedna z nepostradatelných věcí výbavy při vícedenních výletech do přírody nebo na expediční cesty. Dopřát si teplé jídlo po náročném celodenním putování patří k základním lidským potřebám.


Když pomineme méně rozšířené typy vařičů, tak jde většinou o volbu mezi plynovými a benzínovými vařiči. Oba typy mají své výhody i nevýhody a většina expedičních cyklistů dříve nebo později nejspíše pořídí oba. Většinou se jedná o investici na několik let, ne-li navždy.

Plynové

Plynové vařiče jsou velmi oblíbené, malé, lehké, téměř bezúdržbové, snadno a čistě se na nich vaří a jejich pořizovací cena je relativně nízká. Mají ale dvě zásadní omezení - ne všude po světě zrovna seženete plynové kartuše na Váš typ vařiče a s plynem se velmi obtížně vaří v nízkých teplotách, zejména pod bodem mrazu. Obecně lze tedy napsat, že pokud budete jezdit pouze v ČR a okolních zemích, a nebudete vařit v zimě, pak je plynový vařič první volbou. Snad jen velmi intenzivní a časté vaření by Vás mohlo ekonomicky donutit uvažovat o benzínovém či jiném vařiči.

Benzínové

Přesněji by se mělo psát o vařičích na tekutá paliva, protože většina těchto vařičů "schroustne" od petroleje po naftu, nejčastější volbou však bývá benzín. Právě dostupnost těchto tekutých paliv všude po světě, i jejich cena, je hlavní předností tohoto typu vařiče. Tou druhou je dobré hoření i při nízkých teplotách. Nevýhodou jsou mnohem vyšší pořizovací náklady, větší hmotnost i velikost, horší regulace plamene, nutnost nejprve předehřát hořák, špiní nádoby a jsou cítit, potřebují občas vyčistit či promazat.

Lihové

Velice oblíbené jsou dnes i jednoduché lihové vařiče, které jsou lehké, většinou do nich bývá snadno dostupné palivo a náklady na jejich pořízení jsou nízké. Mají však oproti benzínovým a plynovým menší výkon.

Naše doporučení:

V oblastech, kde je za rozumné peníze dostupný plyn, jednoznačně preferujeme rychlé a čisté vaření na plynu. Pokud se však vydáváme do oblastí, kde není možné sehnat plynové kartuše (do letadla nesmí), jsou drahé nebo se pouštíme do vyšších nadmořských výšek, dáváme přednost benzínovému či lihovému vařiči. Kdo více cestuje, většinou má několik typů vařičů, které volí podle aktuální cesty.

Výrobce  
Zobrazené produkty 1 - 12 z celkových 12
Alkoholový cestovní vařič

Alkoholový cestovní vařič

399,- Kč (15,96 €)
OPTIMUS Nova - multipalivový vařič

OPTIMUS Nova - multipalivový vařič

4 890,- Kč (195,60 €) 5 290,- Kč
OPTIMUS Polaris - multipalivový vařič

OPTIMUS Polaris - multipalivový vařič

5 990,- Kč (239,60 €) 6 390,- Kč
OPTIMUS - palivová láhev

OPTIMUS - palivová láhev

od 550,- Kč (22,- €)
Adaptér na bajonetovou kartuš

Adaptér na bajonetovou kartuš

190,- Kč (7,60 €)
Stojánek na plynovou kartuši

Stojánek na plynovou kartuši

150,- Kč (6,- €)
Na stranu: produktů.

Nejprodávanější zboží v této kategorii

Stojánek na plynovou kartuši
150,- Kč (6,- €)
Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz