Výrobci / značky
Kategorie      

Vařiče pro cykloturistiku a expedice

Úvod CampingVařiče

 

Spolehlivý a dobře navržený outdoorový vařic je opět jedna z nepostradatelných věcí výbavy při vícedenních výletech do přírody nebo na expediční cesty. Dopřát si teplé jídlo po náročném celodenním putování patří k základním lidským potřebám.


Když pomineme méně rozšířené typy vařičů, tak jde většinou o volbu mezi plynovými a benzínovými vařiči. Oba typy mají své výhody i nevýhody a většina expedičních cyklistů dříve nebo později nejspíše pořídí oba. Většinou se jedná o investici na několik let, ne-li navždy.

Plynové

Plynové vařiče jsou velmi oblíbené, malé, lehké, téměř bezúdržbové, snadno a čistě se na nich vaří a jejich pořizovací cena je relativně nízká. Mají ale dvě zásadní omezení - ne všude po světě zrovna seženete plynové kartuše na Váš typ vařiče a s plynem se velmi obtížně vaří v nízkých teplotách, zejména pod bodem mrazu. Obecně lze tedy napsat, že pokud budete jezdit pouze v ČR a okolních zemích, a nebudete vařit v zimě, pak je plynový vařič první volbou. Snad jen velmi intenzivní a časté vaření by Vás mohlo ekonomicky donutit uvažovat o benzínovém či jiném vařiči.

Benzínové

Přesněji by se mělo psát o vařičích na tekutá paliva, protože většina těchto vařičů "schroustne" od petroleje po naftu, nejčastější volbou však bývá benzín. Právě dostupnost těchto tekutých paliv všude po světě, i jejich cena, je hlavní předností tohoto typu vařiče. Tou druhou je dobré hoření i při nízkých teplotách. Nevýhodou jsou mnohem vyšší pořizovací náklady, větší hmotnost i velikost, horší regulace plamene, nutnost nejprve předehřát hořák, špiní nádoby a jsou cítit, potřebují občas vyčistit či promazat.

Lihové

Velice oblíbené jsou dnes i jednoduché lihové vařiče, které jsou lehké, většinou do nich bývá snadno dostupné palivo a náklady na jejich pořízení jsou nízké. Mají však oproti benzínovým a plynovým menší výkon.

Naše doporučení:

V oblastech, kde je za rozumné peníze dostupný plyn, jednoznačně preferujeme rychlé a čisté vaření na plynu. Pokud se však vydáváme do oblastí, kde není možné sehnat plynové kartuše (do letadla nesmí), jsou drahé nebo se pouštíme do vyšších nadmořských výšek, dáváme přednost benzínovému či lihovému vařiči. Kdo více cestuje, většinou má několik typů vařičů, které volí podle aktuální cesty.

Výrobce  
Zobrazené produkty 1 - 9 z celkových 9
Název Cena
Lihový vařič na tekutý líh s podstavcem Lihový vařič na tekutý líh s podstavcem

Malý lehoučký vařič na kapalný líh pracující na principu hoření odpařovaného paliva. Jako palivo se doporučuje čistý líh (96% a více) nebo isopropylalkohol, výborně vyhoví například biolíh do biokrbů, který dnes pořídíte téměř v každém baumarktu v cenové relaci 80-100 Kč za litr. Nedoporučuje se používání technického lihu, který obsahuje spousty nečistot a vody (špatně hoří, prská, tvoří hodně sazí), v nouzi ale poslouží i ten. V jednoduchosti je krása!

 • kapacita paliva: 100 ml
 • průměr podstavce: 97 mm
 • výška podstavce: 65 mm
 • průměr základny vařiče: 68 mm
 • průměr hořáku: 50 mm
 • regulátor/zhášeč plamene
 • uzavírací víčko s gumovým těsněním
 • dodáváno včetně praktického pevného obalu
 • doporučuje se udělat si jednoduché závětří

Hmotnost: 154 g

499,- Kč (19,96 €)
360° Furno Stove - turistický plynový vařič se zapalovačem 360° Furno Stove - turistický plynový vařič se zapalovačem

Lehký plynový cestovní vařič s integrovaným piezoelektrickým zapalovačem v cestovní krabičce

 • Konstrukce z nerezové oceli a slitiny hliníku
 • Tři stabilizační ramena pro podporu hrnce
 • Plynule nastavitelný tepelný výkon
 • Vysoký výkon: 11 900 BTU / h - 3500 W
 • 1l vody ohřeje za 3 minuty 20 s při 20°C
 • Velikost složeného vařiče: 65 x 50 x 108 mm
 • Určeno na závitové propanbutanové kartuše EN 417

Hmotnost: 124 g

Výrobce:  SEA TO SUMMIT
890,- Kč (35,60 €)
OPTIMUS Crux - turistický plynový vařič OPTIMUS Crux - turistický plynový vařič

Vařič OPTIMUS Crux je perlou mezi miniaturními outdoorovými vařiči - je tak lehoučký a skladný, že ani nepocítíte, že máte v zavazadle tento vysoce výkonný hořák s výhřevností 3 000 wattů. Inovativní řešení sklopné hlavy s neobvykle širokou tryskou a elastický vak, v němž sklopený Crux snadno schováte do vypouklého dna plynové kartuše - malý technický zázrak pro vyznavače lehoučké výbavy, kteří nechtějí obětovat ani špetku nejvyššího výkonu. Užijte si naplno každé vaření v přírodě!

 

Hmotnost: 83 g

Výrobce:  OPTIMUS
1 390,- Kč (55,60 €) 1 450,- Kč
OPTIMUS Svea - benzinový vařič OPTIMUS Svea - benzinový vařič

OPTIMUS Svea - kultovní vařič horolezců

 

Nejklasičtější lehký benzinový vařič z mosazi, který je na trhu již bezmála století, avšak i přesto se k němu stále přirovnávají konkurenční kompaktní outdoorové kuchyňské sady. Stěží lze předpokládat, že jakýkoliv jiný vařič by byl tak často "prakticky testován" jako Svea, tolik oblíbená především mezi horolezci díky své spolehlivé funkčnosti ve vysokých nadmořských výškách. Svea je ideální pro expedice jednotlivců, přípravu pokrmů ve vyšších nadmořských výškách či kdekoliv, kde je ptřeba minimalizovat objem a hmotnost vybavení. Není potřeba pumpovat. Víko vařiče lze použít coby hrnec. 

 

 

Výrobce:  OPTIMUS
3 650,- Kč (146,- €) 3 800,- Kč
OPTIMUS Nova - multipalivový vařič OPTIMUS Nova - multipalivový vařič

Legendární vařič OPTIMUS Nova je fenoménem mezi multipalivovými expedičními vařiči. Tento mnohokrát oceněný model posloužil při přípravě milionů pokrmů v divoké přírodě a stal se první volbou zodpovědných cestovatelů a dobrodruhů, a to především díky (i) patentované technologii rychločinného hořáku, (ii) samoproplachovací hliníkové pumpě a (iii) integrované magnetické čisticí jehle. Díky těmto pokročilým vlastnostem vyniká vařič OPTIMUS Nova extrémní spolehlivostí a snadnou obsluhou i v těch nejnáročnějších podmínkách. Technologie univerzální palivové trysky zajišťuje svobodu použití vařiče kdekoli na světě s širokou paletou snadno dostupných kapalných paliv. K tomu rozměry vařiče Nova jsou v transportním stavu s novým pouzdrem na všechny části skutečně minimální - díky designu podnoží ve tvaru turbíny, které lze snadným zaklopením složit, a díky sklopnému ovladači plamene. Malý ve složeném stavu a schopný bleskurychle ohřívat i velké outdoorové hrnce díky širokému podnoží - to je OPTIMUS Nova. Zabalte jej a vyražte vařit do dálek.

Tento vařič používáme na svých cestách my

Výrobce:  OPTIMUS
4 390,- Kč (175,60 €) 4 650,- Kč
OPTIMUS Polaris - multipalivový vařič OPTIMUS Polaris - multipalivový vařič

OPTIMUS Polaris si výborně rozumí s plynem, benzinem, petrolejem, naftou i tryskovým palivem, aniž byste museli měnit trysku. Patentovaný hořák s funkcí rychlého vznícení, samočisticí aluminiová pumpa a vestavěná magnetická čisticí jehla zaručují spolehlivost a snadnou obsluhu při používání kapalných paliv. Budete-li používat plyn, pak lze volit mezi módem účinnosti a tzv. celoročním módem praktickým při nízkých teplotách, kdy pouze vyklopíte integrované podpůrné nožky a plynovou kartuši otočíte dnem vzhůru. 


Tento vařič byl oceněn jako nejlepší v kategorii outdoorových vařičů na veletrhu ISPO 2015 v Mnichově.

Výrobce:  OPTIMUS
5 290,- Kč (211,60 €) 5 500,- Kč
OPTIMUS - palivové lahve OPTIMUS - palivové lahve

Palivové láhve opatřené uzávěrem s dětskou pojistkou určené pro použití s multipalivovými vařiči

 

Objem: 0,4 l (S), 0,6 l (M), 1 l (L)

 

Rozměr: 16,8 x 6,6 cm (S), 21,7 x 7,3 cm (M), 27,2 x 8 cm (L)

 

Barva: zelená

 

Hmotnost: 120 g (S), 159 g (M) , 242 g (L)

Výrobce:  OPTIMUS
od 380,- Kč (15,20 €)
OPTIMUS Canister Stand - stojánek na plynovou kartuši OPTIMUS Canister Stand - stojánek na plynovou kartuši

Skládací stojánek na plynovou kartuši zvyšující její stabilitu pro bezpečnější používání

 

 

Na kartuše do objemu 460 g

 

 

Hmotnost: 24 g

 

Výrobce:  OPTIMUS
180,- Kč (7,20 €) 200,- Kč
OPTIMUS Sparky - piezoelektrický zapalovač OPTIMUS Sparky - piezoelektrický zapalovač

Piezoelektrický zapalovač s odnímatelným poutkem určený k zapalování plynových vařičů.

Hmotnost: 14 g

Výrobce:  OPTIMUS
350,- Kč (14,- €) 380,- Kč
Na stranu: produktů.
Copyright 2015 - 2021 © kilometry.cz