Výrobci / značky
Kategorie      

Stany vhodné pro cykloturistiku a expediční cyklistiku

Úvod CampingStany


Stan je naším druhým domovem na vícedenních cykloturistických cestách či expedicích a vyplatí se při jeho výběru trochu zamyslet. Vybrali jsme pro Vás bohatý sortiment oblíbené české značky Jurek, která si za roky svého působení na trhu získala obrovské uznání uživatelů doma i v zahraničí. Stany Jurek se těší dlouhodobě velké oblibě díky kvalitním materiálům použitých při výrobě, dobře promyšlené konstrukci a především díky následnému dlouholetému servisu. A jelikož stany této firmy dlouhá léta používáme i my a máme mnoho zkušeností s jejich použitím i za extrémních podmínek, rádi bychom Vám s výběrem pomohli.

Jaký stan zvolit na vícedenní cyklocesty a jaký na expedice?

Poradit s výběrem stanu je poměrně složité, ale pokusíme se zde uvést alespoň několik obecných pravd a našich poznatků. Ideální by byl samozřejmě co nejlehčí prostorný stan s malým sbaleným objemem, s malým vnějším obvodem, vysokým vodním sloupcem a velkou stabilitou za málo peněz. V praxi ale všichni dobře víme, že všechny tyto vlastnosti jdou proti sobě a my mezi nimi musíme udělat kompromis. A ten hodně záleží na každém z nás. Každý totiž máme hranici "diskomfortu" trochu jinou, podnikáme různě obtížné cyklovýpravy a jsme ochotni do stanu investovat jinak velký obnos.

Zásadní věcí, kterou musíme rozhodnout, je velikost stanu. Jednak pro kolik osob by měl být a také jaké věci chceme mít uvnitř nebo jestli chceme ve stanu i vařit. Podle toho také volíme počet vchodů a velikost absid. Zároveň s tím si musíme i uvědomit, do jakých klimatických podmínek nejčastěji vyrážíme. Pokud jezdíme do hor nebo do míst, kde více prší nebo fouká silný vítr, měli bychom zvolit stan z materiálů, které odolávají většímu vodnímu sloupci, a celkově stabilnější konstrukci stanu s více kříženými duralovými pruty. A jsme u toho, hmotnost takového stanu rapidně roste. Můžeme si trochu váhově odlehčit koupí stanu s ultralehkou látkou, případně i konstrukcí, pak nám ale rapidně stoupne pořizovací cena. A tak to bude pořád dokola :-). Jisté je, že jinak asi budeme vybírat stan na občasné cyklotoulky v Českém ráji a jinak třeba na několikatýdenní expedici s přejezdem And. 

Naše doporučení:

Asi nemusíme psát, že pokud už se rozhodnete pořídit stan, nemá cenu vyhazovat peníze za laciné "šusťákové" stany s laminátovými pruty v supermarketech. To už je lepší raději spát pod širákem. Uvědomme si, že kvalitní stan nám vydrží několik let. Stany Jurek mají navíc jednu obrovskou konkurenčí výhodu, pokud časem třeba poškodíme podlážku, propálíte tropiko, prostě cokoliv bude potřeba opravit či vyměnit, u Jurka je to jednoduše možné! Obecně lze také napsat, že neuděláte zásadní chybu při výběru jakéhokoliv stanu Jurek. Všechny modely mají minimálně 10 000 mm vodní sloupec podlážky, více jak 3000 mm vodní sloupec tropika a jsou stabilní. My jsme zažili ve stanu Jurek (ATAK 2, MIDI 4, VELO 2) během našich cest již několik tajfunů a pokud stan řádně ukotvíte, tak se nehne z místa. To ovšem nelze tvrdit o mnoha dražších konkurentech. Mnohokrát jsme koukali na to, jak naši sousedé v kempu postavili úžasný značkový "západní" stan různých tvarů  s mnoha vychytávkami za velké peníze a jak fouklo, šli si ho sundat na konec kempu ze stromu. Naposled to byli Němci s nádherným značkovým stanem tunelového typu na Zélandu. A závěr je pak všude stejný, přijdou k nám s otázkou: "Co to máte za stan?"

Abychom ale byli alespoň trochu konkrétní, pro expediční účely (nejen ty cykloturistické) můžeme vřele doporučit sérii OUTDOOR (AT, ATAK, MIDI), kde za rozumné peníze dostanete velmi vysokou kvalitu. Velice oblíbené jsou také modely DOME ze série EXTREME. Pro dva je na široké použití naprosto stvořený stan VELO, model přímo určený cykloturistům s "garáží" na kola. Sami tento model máme ve výbavě, udělali jsme s ním například expedici po Japonsku a Jižní Koreji. Taktéž má za sebou dva tajfuny a několik těžkých dešťů. Prostě s Jurkem zásadní chybu neuděláte, snad jen na té velikosti se více zamyslete. Pro ty, co řeší více menší váhu, za kterou jsou ochotni si připlatit, existuje mnoho modelů s tropikem z materiálu ultralite. Šťastný výběr!Výrobce  
Zobrazené produkty 1 - 22 z celkových 22
SEA TO SUMMIT Alto TR1 - ultralehký stan pro jednoho

SEA TO SUMMIT Alto TR1 - ultralehký stan pro jednoho

od 10 990,- Kč (439,60 €) 12 199,- Kč
SEA TO SUMMIT Ikos TR2 - lehký stan pro dva

SEA TO SUMMIT Ikos TR2 - lehký stan pro dva

9 990,- Kč (399,60 €) 10 999,- Kč
SEA TO SUMMIT Telos TR2 footprint - podložka pod stan

SEA TO SUMMIT Telos TR2 footprint - podložka pod stan

od 1 399,- Kč (55,96 €) 1 499,- Kč
JUREK Mikro 1 - lehký turistický stan pro jednu osobu

JUREK Mikro 1 - lehký turistický stan pro jednu osobu

3 555,- Kč (142,20 €) 3 950,- Kč
JUREK Tramp - turistický stan

JUREK Tramp - turistický stan

od 4 799,- Kč (191,96 €) 5 350,- Kč
JUREK Atak - turistický stan pro větší zátěž

JUREK Atak - turistický stan pro větší zátěž

od 5 199,- Kč (207,96 €) 5 800,- Kč
Náš tipJUREK Midi - turistický stan pro větší zátěž

JUREK Midi - turistický stan pro větší zátěž

od 5 699,- Kč (227,96 €) 6 350,- Kč
ULLI 2 cedrově zelená - ložnice z moskytiéry

JUREK ULLI - ultralehký expediční stan

od 6 299,- Kč (251,96 €) 7 000,- Kč
JUREK Dome 3 - stan pro náročné expedice

JUREK Dome 3 - stan pro náročné expedice

od 12 499,- Kč (499,96 €) 14 100,- Kč
Jurek Dome 2 KM

Jurek Dome 2 KM

od 10 999,- Kč (439,96 €) 12 400,- Kč
Jurek AT 1.5

Jurek AT 1.5

4 399,- Kč (175,96 €) 4 850,- Kč
Jurek TARP 2 UL - ultralehká odolná plachta

Jurek TARP 2 UL - ultralehká odolná plachta

2 890,- Kč (115,60 €) 3 200,- Kč
WARMPEACE Shelter - nepromokavý přístřešek

WARMPEACE Shelter - nepromokavý přístřešek

2 790,- Kč (111,60 €) 3 086,- Kč
Jurek -podložka pod stan PE

Jurek -podložka pod stan PE

od 490,- Kč (19,60 €)
JUREK poloviční obal stanu

JUREK poloviční obal stanu

170,- Kč (6,80 €)
Zipper Cord Ends - poutka na zip

Zipper Cord Ends - poutka na zip

od 25,- Kč (1,- €)
Na stranu: produktů.
Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz