Výrobci / značky
Kategorie      

Zrcátka pro turistiku a expediční cyklistiku

Úvod DoplňkyZrcátka

 

Zpětné zrcátko je jeden z doplňků, který mnoho cykloturistů stále ještě dost podceňuje. Přitom skutečnost, že máte neustále přehled, co se děje za Vámi, může někdy i zachránit život. Zvláště, pokud často jezdíte po silnicích.


I my jsme se zpětným zrcátkem chvilku laborovali. Už na první velkou expedici v Jižní Americe měl Jirka zrcátko namontované v řídítkách, což je asi nejběžnější a zároveň asi nejchoulostivější uchycení zrcátka. Tehdy jsme s ním najeli sotva 14 dní, než jsme o něj přišli, když nás tehdy za tmy v kolumbijských horách popovezlo auto asi 3 km. Ani nevíme, jak a kde se při transportu urazilo, prostě bylo fuč. Od té doby jsme si tak trochu zoufali a raději jezdili bez zrcátka. S příchodem dětí a zapřažením dětského vozíku však nutnost zrcátka opět přišla na scénu, a tak jsme udělali další, tentokráte už mnohem lepší zkušenosti, o které se rádi podělíme. Určitě jsme dospěli k závěru, že bez zrcátka už nikdy více. Jednak máme přehled jeden o druhém, aniž bychom se neustále otáčeli, což velmi často způsobí nebezpečné rozvlnění kola, ale především stále víme o provozu a celkovém dění za sebou.

Plast nebo kov versus pravé sklo

Osobně více preferujeme pravé skleněné zrcátko, ale i některá alternativní zrcátka jsou dnes na velmi vysoké úrovni. Výhoda alternativních zrcátek, nejčastěji plastových s chromovým odrazným filmem na popvrchu, je jejich váha, cenová dostupnost a možná falešný pocit, že je nerozbitné. Nevýhodou většinou bývá o něco méně jasný "obraz" a daleko větší náchylnost k poškrábání oproti tvrdšímu sklu. Při jeho "nablýskání" tak musíte být nanejvýš opatrní, aby jste pod hadříkem neměli tvrdá zrnka písku nebo kamínky.

Na co se zaměřit při výběru zrcátka?

Kromě typu odrazné vrstvy (plast, kov, sklo), je to především jeho bytelná konstrukce, způsob uchycení, možnost natáčení a velikost odrazné plochy. Teprve posledním kritériem by měla být cena a váha, pokud výrazně nevybočuje z normálu. Váha pro nás cykloturisty i městské cyklisty nehraje až tak zásadní roli. Naopak nám může napovědět o bytelnosti výrobku. Cena rovněž.

Dle typu uchycení se nejčastěji setkáte s montáží do konce řídítek. Výhodou je rychlá a snadná montáž, ideální umístění (nestíníte si tělem), většinou velká odrazná plocha a největší výběr typů a tvarů. Obrovskou nevýhodou je jeho náchylnost k poškození a někdy může překážet.

Další z typů uchycení je přichycení na helmu. Tato varianta je méně náchylná k rozbití a většinou i cenově dostupnější. Nevýhodou bývá malá plocha samotného zrcátka.

Na řídítka pomocí objímky. Předností je lepší "ukrytí" zrcátka před případným poškozením/uražením, protože tolik netrčí ven z kola. Může však překážet na řídítkách, kde již máte další držáky, speciální gripy, atd. Pokud není na delší tyčce, pravděpodobně si budete stínit ve zpětném pohledu.

Dalšími méně obvyklými zrcátky jsou spíše takové vychytávky, které nemusí vyhovovat úplně všem. Může to být pro někoho velice praktické zrcátko na brýle, zrcátko zabudované v cyklistických rozích, zrcátko na rám, atd. Všechny tyto varianty se Vám snažíme nabídnout.

Naše doporučení:

Zrcátko nepatří k drahým doplňkům kola a nevyplatí se na něm zrovna šetřit. Nejlevnější zrcátka sice seženete i hluboko pod stovku, ale většinou budou mít malou plochu, mizernou odraznou vrstvu a velmi křehkou plastovou konstrukci. A nemusíme Vám asi dlouho popisovat, co způsobí za jízdy malé, rozvibrované zrcátko, na kterém je sotva něco vidět v klidu. Díky takové zkušenosti naopak nad zrcátky zlomíte hůl. Jestli máme nějaké zrcátko dobře odzkoušené (expedičně) a můžeme ho doporučit, pak je to americké zrcátko Mirrycle, které vyniká velmi dobrou a pevnou konstrukcí, možností příchycení na objímku a především kvalitním nezkresleným zpětným pohledem (viz obrázek výše).

Věříme, že si z naší nabídky zrcátek vyberete.

 

 

 

 Výrobce  
Zobrazené produkty 1 - 7 z celkových 7
ZEFAL Espion Z56 - zrcátko na řídítka

ZEFAL Espion Z56 - zrcátko na řídítka

od 449,- Kč (17,96 €) 539,- Kč
ZEFAL - zrcátko Spy

ZEFAL - zrcátko Spy

299,- Kč (11,96 €) 319,- Kč
TOPEAK Bar'n Mirror - zrcátka na řídítka v rozích

TOPEAK Bar'n Mirror - zrcátka na řídítka v rozích

1 190,- Kč (47,60 €) 1 259,- Kč
Na stranu: produktů.

Nejprodávanější zboží v této kategorii

Mirrycle - zrcátko Mirrycle 1
690,- Kč (27,60 €)
Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz