Výrobci / značky
Kategorie      

Zrcátka pro turistiku a expediční cyklistiku

Úvod DoplňkyZrcátka

 

Zpětné zrcátko je jeden z doplňků, který mnoho cykloturistů stále ještě dost podceňuje. Přitom skutečnost, že máte neustále přehled, co se děje za Vámi, může někdy i zachránit život. Zvláště, pokud často jezdíte po silnicích.


I my jsme se zpětným zrcátkem chvilku laborovali. Už na první velkou expedici v Jižní Americe měl Jirka zrcátko namontované v řídítkách, což je asi nejběžnější a zároveň asi nejchoulostivější uchycení zrcátka. Tehdy jsme s ním najeli sotva 14 dní, než jsme o něj přišli, když nás tehdy za tmy v kolumbijských horách popovezlo auto asi 3 km. Ani nevíme, jak a kde se při transportu urazilo, prostě bylo fuč. Od té doby jsme si tak trochu zoufali a raději jezdili bez zrcátka. S příchodem dětí a zapřažením dětského vozíku však nutnost zrcátka opět přišla na scénu, a tak jsme udělali další, tentokráte už mnohem lepší zkušenosti, o které se rádi podělíme. Určitě jsme dospěli k závěru, že bez zrcátka už nikdy více. Jednak máme přehled jeden o druhém, aniž bychom se neustále otáčeli, což velmi často způsobí nebezpečné rozvlnění kola, ale především stále víme o provozu a celkovém dění za sebou.

Plast nebo kov versus pravé sklo

Osobně více preferujeme pravé skleněné zrcátko, ale i některá alternativní zrcátka jsou dnes na velmi vysoké úrovni. Výhoda alternativních zrcátek, nejčastěji plastových s chromovým odrazným filmem na popvrchu, je jejich váha, cenová dostupnost a možná falešný pocit, že je nerozbitné. Nevýhodou většinou bývá o něco méně jasný "obraz" a daleko větší náchylnost k poškrábání oproti tvrdšímu sklu. Při jeho "nablýskání" tak musíte být nanejvýš opatrní, aby jste pod hadříkem neměli tvrdá zrnka písku nebo kamínky.

Na co se zaměřit při výběru zrcátka?

Kromě typu odrazné vrstvy (plast, kov, sklo), je to především jeho bytelná konstrukce, způsob uchycení, možnost natáčení a velikost odrazné plochy. Teprve posledním kritériem by měla být cena a váha, pokud výrazně nevybočuje z normálu. Váha pro nás cykloturisty i městské cyklisty nehraje až tak zásadní roli. Naopak nám může napovědět o bytelnosti výrobku. Cena rovněž.

Dle typu uchycení se nejčastěji setkáte s montáží do konce řídítek. Výhodou je rychlá a snadná montáž, ideální umístění (nestíníte si tělem), většinou velká odrazná plocha a největší výběr typů a tvarů. Obrovskou nevýhodou je jeho náchylnost k poškození a někdy může překážet.

Další z typů uchycení je přichycení na helmu. Tato varianta je méně náchylná k rozbití a většinou i cenově dostupnější. Nevýhodou bývá malá plocha samotného zrcátka.

Na řídítka pomocí objímky. Předností je lepší "ukrytí" zrcátka před případným poškozením/uražením, protože tolik netrčí ven z kola. Může však překážet na řídítkách, kde již máte další držáky, speciální gripy, atd. Pokud není na delší tyčce, pravděpodobně si budete stínit ve zpětném pohledu.

Dalšími méně obvyklými zrcátky jsou spíše takové vychytávky, které nemusí vyhovovat úplně všem. Může to být pro někoho velice praktické zrcátko na brýle, zrcátko zabudované v cyklistických rozích, zrcátko na rám, atd. Všechny tyto varianty se Vám snažíme nabídnout.

Naše doporučení:

Zrcátko nepatří k drahým doplňkům kola a nevyplatí se na něm zrovna šetřit. Nejlevnější zrcátka sice seženete i hluboko pod stovku, ale většinou budou mít malou plochu, mizernou odraznou vrstvu a velmi křehkou plastovou konstrukci. A nemusíme Vám asi dlouho popisovat, co způsobí za jízdy malé, rozvibrované zrcátko, na kterém je sotva něco vidět v klidu. Díky takové zkušenosti naopak nad zrcátky zlomíte hůl. Jestli máme nějaké zrcátko dobře odzkoušené (expedičně) a můžeme ho doporučit, pak je to americké zrcátko Mirrycle, které vyniká velmi dobrou a pevnou konstrukcí, možností příchycení na objímku a především kvalitním nezkresleným zpětným pohledem (viz obrázek výše).

Věříme, že si z naší nabídky zrcátek vyberete.

 

 

 

 Výrobce  
Zobrazené produkty 1 - 6 z celkových 6
Název Cena
Mirrycle - zrcátko Mirrycle 1 Mirrycle - zrcátko Mirrycle 1

Zrcátko americké výroby s průměrem sklíčka 8 cm vyrobené z extrémně odolného plastu

 

Obrovskou výhodou tohoto zpětného zrcátka je opravdovost skla v zrcátku samotném a jeho lehce konvexní tvar, což přináší velmi jasný nezkreslený pohled na dění za Vámi. Další výhodou je pevné a stabilní přichycení ke kolu, takže váš pohled zpátky nebude zhoršovat žádné chvění, ani vibrace. Zrcátko prostě drží jako přikované! Lze montovat na levou i pravou stranu, připevňuje se dovnitř řídítek a je možné jej nastavit v plném rozsahu kolem dvou os. Uchycení můžete jednoduše předělat i na objímku, například k montáži na řídítka typu butterfly. (Objímku na vyžádání dodáme)

 

Zrcátko, které se již stačilo stát mezi dálkovými cyklisty po světě legendou. Dost možná to nejlepší, které pro svou konstrukci a především optiku lze na kolo sehnat. Pokud hodně jezdíte, dříve či později skončíte u něj.

 

Vyrobeno v USA

 

Hmotnost: 110 g


NÁŠ TIP: Toto zrcátko dlouhodobě používáme a z hlediska optiky (pravé "vypouklé" sklo) a pevnosti konstrukce jsme zatím na lepší nenarazili. A to jsme jich pár vyzkoušeli, včetně nejdražších verzí Busch und Müller. Zrcátko je primárně určeno pro montáž do řídítek, ale i s impovizovanou objímkou funguje na řídítkách typu butterfly (motýlky).


599,- Kč (23,96 €)
Zrcátko na řídítka s antireflexní vrstvou Zrcátko na řídítka s antireflexní vrstvou
 • 3D nastavitelné parabolické zrcátko
 • levé - použití na levou stranu řídítek
 • ideální tam, kde nemůžete namontovat zrcátko do řídítek
 • Antireflexní materiál (neoslňuje)
 • Odolné proti nárazům
 • Rozměr "nerozbitného skla" (d x š): cca 95 x 62 mm
 • Kovová plně rozevíratelná objímka pro uchycení na průměr trubky 21-26 mm
 • Bílá odrazka na zadní stěně
 • Vyrobeno na Tchaj-wanu

Hmotnost: 103 g


Poznámka: Přesnému tvaru zrcátka 100% odpovídá první (malý) obrázek v galerii. Poslední dva obrázky jsou ilustrační, ukazují ideální způsob použití

499,- Kč (19,96 €)
ZEFAL Espion Z56 - zrcátko na řídítka ZEFAL Espion Z56 - zrcátko na řídítka

Zrcátko pro upevnění na řídítka


 • Materiál: plast zesílený skelným vláknem
 • Materiál odrazné plochy: chromovaný odolný plast
 • Plocha odrazné plochy: 56 cm2
 • Pro standardní průměr řídítek (do 23 mm)
 • velmi dobře polohovatelné

 

Hmotnost: 75 g

Výrobce:  Zéfal
od 399,- Kč (15,96 €) 539,- Kč
ZEFAL - zrcátko Spy ZEFAL - zrcátko Spy

Díky univerzálnímu úchytu připevníte zrcátko Spy na kolo tam, kam potřebujete

 • Materiál odrazné plochy: chromovaný odolný plast
 • Univerzální úchycení pomocí gumového pásku
 • Gumový pás se připevňuje k průměru trubek od 22 do 60 mm
 • Plocha zrcadla: 15 cm2
 • Nastavitelné do všech stran (360°) pomocí dvou kloubů

Hmotnost: 25g

Výrobce:  Zéfal
299,- Kč (11,96 €) 319,- Kč
ZEFAL Z eye - zrcátko na přilbu ZEFAL Z eye - zrcátko na přilbu

Univerzální uchycení na všechny typy přileb

 • Materiál odrazné plochy: chromovaný odolný plast
 • Upevnění: přilba (vhodné na všechny typy přileb)
 • Otočné o 360°
 • Délka zrcátka: 20cm
 • Plocha zrcadla: 10 cm2

 Hmotnost: 20 g


Výrobce:  Zéfal
249,- Kč (9,96 €) 319,- Kč
TOPEAK Bar'n Mirror - zrcátka na řídítka v rozích TOPEAK Bar'n Mirror - zrcátka na řídítka v rozích

Unikátní nástavce na řidítka s vyklápěcími zpětnými zrcátky jsou neocenitelnou vychytávkou pro všechny, kteří pravidelně jezdí v městském provozu, tedy i pro všechny dálkové cyklisty. Zrcátka mají nastavitelný úhel pohledu.

 

Materiál: hliník / plast

Rozměry: 13 x 3.3 x 3.6 cm


Hmotnost: 216 g

 

Cena je samozřejmě za pár!


Naše poznámka: Sice zajímavý nápad, ale bohužel špatné provedení především samotného kloubu zrcátka, který je plastový a dříve nebo později praskne. Ani úchop rohů není nějak zvláště pohodlný. A v neposlední řadě optika zrcátka je dost průměrná (tady jsme ale zhýčkaní špičkou v oboru od Mirrycle Mirror).

Výrobce:  Topeak
949,- Kč (37,96 €) 1 049,- Kč
Na stranu: produktů.

Nejprodávanější zboží v této kategorii

Mirrycle - zrcátko Mirrycle 1
599,- Kč (23,96 €)
ZEFAL - zrcátko Spy
299,- Kč (11,96 €) 319,- Kč
Copyright 2015 - 2021 © kilometry.cz