Výrobci / značky
Novinky
DOVOLENÁ 4.7. - 8.7.

Vážení příznivci cykloturistiky,   od soboty 2.7. do neděle 9.7. využijeme zkrácený týden o státní svátky a budeme v sedlech kol. Nebudeme tedy schopni odesílat zásilky s vašimi objednávkami. Většinu zásilek proto...

více
Kategorie      

Maziva a čištění pro cykloturistiku a expediční cyklistiku

Úvod DoplňkyMaziva a čištění

 

To nejmenší, co můžete pro své kolo udělat, je ho občas dobře umýt a namazat. Není v tom žádná velká věda, ale několik zásad by se mělo dodržet.

Čištění

Prach, bláto, písek, prostě jakákoliv špína poškozuje pohyblivé části kola. Proto bychom měli čas od času kolo důkladně vyčistit. S dostupností vysokotlakých čističek se lidé domnívají, že je to ten nejlepší nástroj na mytí kola. Opak je však pravdou. Vysokým tlakem vody můžete poškodit například ložiska, z kterých vymyjete vazelínu nebo do nich naopak zaženete špínu, tu rovněž můžete vtlačit třeba do bovdenů. Proto kolo raději oplachujeme hadicí s tekoucí vodou. Na mytí je pak ideální vlažná voda se saponátem. Na řetěz, přehazovačku, kazetu a pastorky použijeme vhodný čistič/odmasťovač, který po aplikaci rozetřeme kartáčem a necháme pár minut působit dle návodu. Na řetěz můžeme použít i speciální čistící nástroj. Poté všechna místa opláchneme vodou a necháme uschnout.

Mazání

Po důkladném oschnutí všech částí kola přistoupíme k mazání. Kromě řetězu bychom měli namazat všechny pohyblivé části jako jsou pastorky, čepy přesmykače, přehazovačky, brzdových pák i čelistí a občas také lanka a bovdeny. Mazivo nanášíme v přiměřeném množství, v opačném případě nám způsobuje větší usazování nečistot. Mazivo se nám nesmí nikdy dostat na brzdy (ráfek, špalky, destičky, kotouče)! Většina dalších pohyblivých částí (náboje, pedály, hlavové složení, atd.) by měla být důkladně zapouzdřena a neměla by vyžadovat častou údržbu. Pokud ano (například po náročných expedicích), nejspíše kolo svěříte odbornému servisu, neboť tyto díly je potřeba rozebrat, vyčistit, namazat kvalitní vazelínou a opět složit.

Naše doporučení

My jsme si na expedicích v praxi vystačili vždy jen se dvěma mazivy od Finish Linu. Teflon plus do sucha a Cross Country do mokra. Ideálně v kapátkách. Teflon plus můžete navíc použít na mazání čepů i bovdenů. Pro rekreační cyklisty bude zajímavý 1-step sprej, který aplikují v pohodlí domova.

Čistící prostředky my osobně nevozíme, používáme je pouze doma. Na silně znečištěný řetěz a kazetu je výborný Speed Clean sprej, na běžné mytí celého kola pak přípravek Bike Wash. Dobré je mít doma i kvalitní vazelínu Teflon Grease. Zajímat Vás ale určitě mohou i další špičkové produkty FINISH LINE, které jsme zařadili do nabídky.

Výrobce  

Nejprodávanější zboží v této kategorii

FINISH LINE Krytech
219,- Kč (8,76 €)
Pračka řetězu
299,- Kč (11,96 €)
Copyright 2015 - 2022 © kilometry.cz