Výrobci / značky
Kategorie      

Navigace pro cykloturistiku

Úvod Navigace

 

Navigace je dnes pro mnoho cyklotruristů standardní výbavou. I my ji rádi využíváme na delší expediční cesty. Dnešní modely Vám dokonce díky různým bezdrátovým čidlům plnohodnotně zastoupí cyklocomputer. Za poslední roky přibylo mnoho modelů nejen pro cyklistiku, ale přímo pro cykloturistiku. Světovým lídrem v segmentu outdoorových navigací je značka Garmin, jejíž vybrané modely jsme zařadili i do naší nabídky.


Podle čeho vybírat outdoorovou navigaci na kolo

V první řadě si musíme odpovědět, k jakému účelu navigaci pořizujeme. Budeme ji využívat pouze na kole nebo ji budeme chtít vzít i na horské treky, používat v autě či hrát geocatching? Podle toho volíme velikost a typ displeje, způsob napájení, možnosti připojení externích čidel, mapovou výbavu, eventuelně citlivost přístroje. Velkou roli při výběru budou hrát samozřejmě i pořizovací náklady.

 

Baterie versus akumulátor

V dnešní době existuje několik modelů, které mají napájení vyřešeno výměnnými, většinou tužkovými, bateriemi. To má výhodu všude tam, kde nemáte každý den možnost nabíjet. Většinou se jedná o modely určené především pro outdoorové aktivity. Tyto přístroje jsou těžší a robustnější. Druhou variantou je vestavěný Li-on akumulátor a většinou se jedná právě o přístroje určené pro cyklistiku a cykloturistiku. Přístroje jsou lehké a tenké, dobíjení se řeší přes miniUSB, což skýtá několik výhod. Síťovou nabíječku vezete společnou pro více přístrojů (mobil, tablet, atd.) a kromě toho, je to ideální řešení pro alternativní způsoby dobíjení - fotovoltaika, energie z dynama.

 

Displej

V dnešní době se většina modelů ovládá přes dotykový displej. Ne každému však toto ovládání musí vyhovovat. Naštěstí stále existuje několik málo modelů, které se ovládají tlačítky či joystickem.

Další roli hraje samotná velikost displeje. Pokud chceme přístroj používat například i v autě, volíme displej větší. Ale pozor, pokud po přístroji požadujeme dlouhou výdrž na baterie, kompaktnější rozměry i váhu, nižší cenu, volíme displej menší. Velmi důležitá je také dobrá viditelnost na přímém slunci!

 

Citlivost

Většina modelů značky Garmin používá stejné čipy, jejichž citlivost je pro většinu aktivit velice dobrá. Pak je zde ještě legenda - nesmrtelný model Garmin GPSMAP, který kromě zvýšené odolnosti používá quad helix anténu pro citlivější příjem. Právě tato anténa a téměř stále stejný tvar po několik let podtrhuje úspěch a nadčasovost tohoto modelu. Za ty roky se samozřejmě malinko zvětšil displej a stále se vylepšuje hardware, jak se sluší na vlajkovou loď Garminu a vůbec celého outdoorového segmentu navigací. My jsme tento model měli na třech velkých expedicích (Altiplano, Japonsko a TransAsia) a naprostá spokojenost. Jeho sílu oceníte především v horách, v úzkých soutěskách a údolích. Ideální model na náročné treky.

 

ANT+

Jedná se o komunikační protokol chráněné bezdrátové sítě v pásmu ISM 2,4 GHz. Pomocí tohoto bezdrátového přenosu dat je možné k vybraným modelům připojit například snímač srdečního tepu, snímač otáček kola a kadence šlapání, teploměr, krokoměr a jiné. Pro cykloturisty je ideální spojení navigace se snímačem otáček kola. Získáte tak plnohodnotný a především kvalitní cyklocomputer, a to i tam, kde se ztratíte z dosahu satelitů (tunely, hluboká údolí, budovy, atd.). Bez závislosti na příjmu GPS signálu ze satelitů máte neustále k dispozici údaje o rychlosti i ujeté vzdálenosti. Navíc můžete vypnout příjem ze satelitů v případech, kdy potřebujete více šetřit baterii přístroje. 

 

Naše doporučení

S vyobrazenými navigacemi byste něměli udělat při koupi nějakou zásadní chybu. Model vyberte podle Vašich potřeb. Pokud uvažujete přístroj používat především pro cykloturistiku, určitě doporučujeme některý z modelů Garmin EDGE nebo velice zajímavou navigaci Teasi, která využívá Open Street Mapy. Jestliže chcete nadčasový, citlivý a odolný přístroj pro více aktivit, zauvažujte nad legendární Garmin GPSMAP. Hledáte ekonomickou variantu a vadí Vám dotykové ovládání? Pak volte oblíbený Garmin eTrex. A nezapomeňte také na mapové vybavení. Většinou bývá výhodnější koupit vhodnou mapu (pokud je nabízena) přímo v setu s přístrojem, případně zauvažovat o značce Teasi!

Chtěli byste jiný model značky Garmin? Neváhejte si o něj napsat. 

Copyright 2015 - 2024 © kilometry.cz